Opublikowano

Zakochaj się w szmaragdach

Niezwykła historia szmaragdów i ich magiczna moc pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że kto raz dotknie tego niezwykłego kamienia, pozostanie mu wierny na zawsze.

„Smaragdos” posiadają wspaniały zielony, głęboki kolor, a w połączeniu z przezroczystością windują się na pierwszą pozycję pośród wszystkich kamieni szlachetnych o barwie zielonej. Występują praktycznie na całym świecie, jednak te najpiękniejsze i najbardziej znane pochodzą z Kolumbii.

W wielu kulturach żywa zieleń szmaragdu symbolizuje wiosnę i odrodzenie. Dlatego wiosna jest najlepszą porą roku, aby zakochać się w tych wspaniałych kamieniach szlachetnych. Wiosenne słońce nasyca kamień blaskiem, a gra świateł sprawia, że nie można oderwać od nich wzroku.

Ciekawa historia szmaragdów

Jedną z pierwszych miłośniczek zielonego klejnotu była Kleopatra. Poza pokaźną kolekcją biżuterii ze szmaragdami, kazała ozdobić nimi ściany swojego pałacu, co nie było łatwe, gdyż szmaragd należy do wyjątkowo rzadkich kamieni. Po dziś dzień kopalnie szmaragdów znajdujące się w Górnym Egipcie znane są pod nazwą „Kopalnie Kleopatry”. Najsłynniejsze miejsce wydobywania tych drogocennych kamieni umieszczone jest w górach Zabaraa, znanych jako „Góry Szmaragdowe”. Dopiero w XVI wieku szmaragdy stały się bardziej dostępne. Dziś są szeroko wykorzystywane w jubilerstwie i możemy cieszyć się ich niebywałym pięknem.

Ciekawostką jest to, że w starożytności wierzono, iż zieleń szmaragdu koi wzrok, łagodzi objawy fatygi i zmęczenia. Podobno rzymski cesarz Neron oglądał walki gladiatorów, spoglądając właśnie przez ten kamień. Dziś naukowcy spekulują, że patrzenie przez zieloną soczewkę miało ochronić władcę się przed blaskiem słońca i pomóc w problemie związanym z krótkowzrocznością.

Wierzono również, że szmaragdy zwiększają inteligencję, chronią małżeństwa, ułatwiają poród oraz dają moc przewidywania przyszłości.

Symbolika szmaragdów

Szmaragdy to kamienie szlachetne cenione od wieków. Minerał artystów, turystów i żeglarzy. Wierzono, że pobudza on wyobraźnię i koi duszę. Wskazany był dla osób chcących wyzbyć się negatywnych energii. Symbol wierności, czystości i dobrobytu. Kamień osób spod astrologicznego znaku raka bądź roku szczura według lat chińskich.

Przyjęło się, że szmaragdowa biżuteria wręczana jest małżonce z okazji 20 oraz 35 rocznicy ślubu. Mężowie najczęściej wybierają pierścionki, naszyjniki i zawieszki oraz kolczyki. Szmaragdy wspaniale wyglądają w bransoletach oraz powracających do łask broszach.

Jak powstają szmaragdy?

Szmaragd należy do odmiany berylu, należącego do grupy krzemianów. Występują w pegmatytach granitowych, w łupkach mikowych i osadach wapiennych. Beryl naturalnie jest minerałem bezbarwnym. Pod wpływem obecności chromu i czasami wanadu, przybiera szmaragdowy kolor. W przyrodzie występują również zwykłe zielone beryle. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na komponenty składające się na kolor, ponieważ to chrom decyduje, do której grupy kamieni szlachetnych, będzie należał dany minerał.

Praktycznie we wszystkich szmaragdach występują inkluzje o miękkim, omszałym wyglądzie zwane jardin (z franc. – ogród). Ideałem jest przejrzysty kamień o czystej zielonej barwie, jednak jardin niekoniecznie ujmuje klejnotom wartości, pod warunkiem, że barwa jest dobra i inkluzje nie wnikają zbyt głęboko do wnętrza. Niekiedy szmaragdy o najpiękniejszej barwie mają najwięcej inkluzji.

Szmaragdom najczęściej daje się szlif schodkowy znany również jako szlif szmaragdowy. Duża ilość szczelin i inkluzji powoduje, że kamienie te nie są łatwe w obróbce.W trakcie cięcia i polerowania poddaje się je działaniu olejków i żywic, które wypełniają szczeliny i umożliwiają lepsze wykończenie. Niekiedy stosuje się utwardzacze przedłużające trwałość wykończenia. Klejnoty ponad dwukaratowe potrafią być bardzo drogie. Wpływ na to ma skomplikowany proces szlifowania. W Jaipur w Indiach i w Tel Awiwie w Izraelu pracują wyspecjalizowani jubilerzy, którzy całe swoje życie poświęcają obróbce właśnie tych minerałów.

Pielęgnacja szmaragdów

Pod względem pielęgnacji ze szmaragdami należy obchodzić się ostrożnie. Nie należy zanurzać ich w detergentach ani czyścić w urządzeniach ultradźwiękowych. Dodatkowo co dwa lub trzy lata kamienie należy oddać do ponownego naolejowania, aby utrzymać je w dobrym stanie.

Tak zabezpieczona biżuteria ze szmaragdami będzie piękna przez setki lat.